ĒK aptaujas anketas rezultātu apkopojums
LFA Ētikas komiteja veikusi pavasara aptaujas anketas rezultātu apkopojumu!
Latvijas Fizioterapeitu Asociācijas (LFA) aktualitāšu e-pasta ziņojumā, kuru visi saņēmām marta mēnesī, tika uzdoti vairāki asociāciju interesējoši jautājumi, tajā skaitā divi jautājumi no LFA Ētikas komitejas puses:
- Cik bieži ikdienas praksē sastopaties ar ētiska rakstura jautājumiem profesionālajā darba vidē/ saskarsmē ar kolēģiem?
- Cik bieži ikdienas praksē sastopaties ar ētiska rakstura jautājumiem darbā ar pacientiem?
Atbildes uz šiem jautājumiem sniedza mazāk kā 10% no visiem LFA biedriem, attiecīgi uz pirmo un otro jautājumu 119 un 126 fizioterapeiti.
Pēc sniegto atbilžu apkopošanas tika iegūts, ka ar ētiska rakstura jautājumiem darba vidē/saskarsmē ar kolēģiem sastapušies 90% no visiem respondentiem. Savā ikdienas darbā ar ētiska rakstura jautājumiem katru dienu saskaras 18,49% respondentu, vienu līdz pāris reizes gadā ar šādiem jautājumiem saskaras 38,66%. Savukārt ar šādiem jautājumiem nav sastapušies 10% no aptaujātajiem fizioterapeitiem.
Ar ētiska rakstura jautājumiem ikdienas darbā ar pacientiem saskarušies 93,38% no respondentiem. Katru diena savā darbā ar pacientiem ar šādiem jautājumiem saskaras apmēram viena piektā daļa no respondentiem, jeb 20,63%. Vienu līdz pāris reizes gadā šādās situācijās nonākuši 36,51% no jums. Savā ikdienas darbā ar pacientiem ar ētiska rakstura jautājumiem/dilemmām nav sastapušies tikai 6,35% no aptaujātajiem fizioterapeitiem.
Literatūrā biežāk minētie ētiska rakstura jautājumi fizioterapeita praksē ir saistīti ar:
- profesionālo attiecību saglabāšanu starp terapeitu un pacientu2,3
- cieņpilnu komunikāciju starp fizioterapeitu un pacientu neatkarīgi no viedokļu un uzskatu nesakrišanas1,2,3
- ētiskās dilemmas, lēmumu pieņemšana fizioterapeita praksē2
- zināšanas un prasmes pielietotajā terapijas metodē un tās kvalitāte1,3
- pacienta konfidencialitātes ievērošana un datu neizpaušana2,3
Anketas rezultāti un pieejamā informācija no literatūras, norāda, ka ētiska rakstura jautājumi skar lielāko daļu no aptaujātajiem fizioterapeitiem un pietiekami bieži, lai to varētu uzskatīt par ikdienu, kā arī – ētiska rakstura jautājumi saistāmi ar būtiskām fizioterapeita profesijas šķautnēm. Uz šo balstoties, LFA Ētikas komiteja aicina ne vien katram individuāli aizdomāties par ētiskiem ikdienas problēmu risinājumiem, bet nopietnāku un grūtāk risināmu situāciju gadījumā vērsties pie LFA Ētikas komitejas, lai kopīgiem spēkiem ētiskā ceļā risinātu gan mums pašiem, gan pacientiem, gan iespējams kopumā sabiedrībai svarīgas situācijas un veicinātu arvien labvēlīgāku vidi, kurā strādājam un dzīvojam.
Lai sazinātos ar LFA Ētikas komiteju, aicinām rakstīt uz etikaskomiteja.lfa@gmail.com, pirms tam iepazīstoties ar informāciju, kas atrodama šeit.
- Informācijas avotu saraksts
1. Fryer, C., Sturm, A., Roth, R. et al. (2021) Scarcity of resources and inequity in access are frequently reported ethical issues for physiotherapists internationally: an observational study. BMC Med Ethics 22, 97 (2021). https://doi.org/10.1186/s12910-021-00663-x
2. Hudon, A., Drolet, M. J., & Williams-Jones, B. (2015). Ethical issues raised by private practice physiotherapy are more diverse than first meets the eye:
recommendations from a literature review. Physiotherapy Canada. Physiotherapie Canada, 67(2), 124–132. https://doi.org/10.3138/ptc.2014-10
3. Sturm, A., Roth, R. & Ager, A.L. (2023) Views of physiotherapists on factors that play a role in ethical decision-making: an international online survey study. Arch Physiother 13, 3 (2023). https://doi.org/10.1186/s40945-022-00157-y