Pārlekt uz galveno saturu

Kas ir fizioterapeits?

 

Fizioterapeits ir ārstniecības persona, funkcionālais speciālists, kurš ieguvis bakalaura grādu veselības aprūpē ar kvalifikāciju fizioterapijā.

 

Kas ir fizioterapeits?

Fizioterapeits sarunas laikā noskaidro personas sūdzības, to attīstību, iepazīstas ar informāciju, kas saistīta ar vispārējo veselības stāvokli, veic personas funkcionālā stāvokļa novērtēšanu, analizē iegūto informāciju un klīniskās atradnes ietekmi uz personas ikdienas aktivitātēm (piem., darbu, atpūtu un brīvo laiku, pārvietošanos, mājas soļa veikšanu u.c.) un saistību ar pašsajūtu, ķermeņa funkcijām (piem., sāpēm, tirpšanu, kustību ierobežojumu, slodzes toleranci u.c.). Pēc rūpīgas izmeklēšanas un iegūtās inormācijas analīzes, kopīgi ar personu (vajadzības gadījumā arī iesaistot piederīgos) tiek izvirzīti terapijas mērķi un izvēlētas personai atbilstošas un pieņemamas terapijas metodes.


Gadījumos, kad cilvēks ir devies pie fizioterapeita veselības veicināšanas un saslimšanu profilakses nolūkā (piem., lai piemeklētu fiziskās aktivitātes pirms treniņu uzsākšanas vai, lai iekārtotu ergonomisku darba vidi un ieviestu aktīvas pauzes darbā), sākumā tiek novērtēts personas funkcionālais stāvoklis un iespējamie veselības riski ikdienā (piem., neergonomiska darba poza), un tiek izstrādātas rekomendācijas un ieteikumi veselības nostiprināšanai un saslimšanu profilaksei konkrētajai personai.  Katrs mēs esam individuāls, ar savām spējām, iespējām, vēlmēm un dzīves mērķiem.

Attēls
Kas ir FT

 

Plašāk par to, ko dara fizioterapeits

 

Attēls
kas ir ft1

 

Attēls
kas ir ft 2
Attēls
kas ir ft 3
Kādas metodes izmanto fizioterapeits?

Personas funkcionālā stāvokļa izvērtēšanai fizioterapeits savā darbā izmanto dažādas metodes, kā galvenās var minēt: stājas un gaitas analīze, kustību apjoma un kvalitātes mērījumi un analīze, muskuļu funkciju (spēka, garuma, izturības) izvērtējums, līdzsvara un koordinācijas testi, motorās kontroles analīze, ķermeņa izjūtas un apzināšanās novērtējums, muskuļu un saišu saspringuma izvērtējums, sirds-asinsvadu sistēmas reakcijas uz slodzi, elpošanas funkciju novērtējums un analīze, kā arī dažādi speciālie testi. Izpratni par personas pašsajūtu, ikdienas dzīvi (mājas soli, darbu, vaļasprieku utt.) un veselības ietekmi uz to, par iepriekšējām traumām, saslimšanām, sporta sasniegumiem un citu nozīmīgu informāciju fizioterapeits iegūst sarunā ar personu, ko medicīniskā terminā sauc par anamnēzi.

Ārstēšanas procesā fizioterapeits izmanto gan aktīvas, gan pasīvas terapijas metodes. Svarīgs veiksmīgas fizioterapijas priekšnosacījums ir aktīva pacienta iesaistīšanās ārstēšanās procesā. Fizioterapeita izrakstītās „zāles” nevar ieiet un nopirkt aptiekā, iedzert un nolikt plauktiņā. Fizioterapeita receptē iespējams būs gan konkrēti aktīvi vingrojumi, kuri būs jāveic pašam, gan atpūtas minūtes ar relaksācijas tehnikām pēc saspringtas darba dienas, gan pastaigas svaigā gaisā noteiktā tempā un pulsa frekvencē. Kā galvenās fizioterapeitiskās ārstēšanas metodes var minēt: terapeitiskie vingrinājumi (gan aktīvi, gan pasīvi; ar dažādu mērķi, piemēram, muskuļu funkciju uzlabošanai, elpošanas funkciju uzlabošanai, ķermeņa izjūtas veicināšanai; ar un bez dažādiem rīkiem), līdzsvara un koordinācijas treniņš, relaksācijas tehnikas, pozicionāšana, mīksto audu tehnikas un locītavu mobilizācija, speciālas terapijas: Bobata terapijas, PNF, Feldenkreisa metode u.c., fizikālie faktori (aukstuma un siltuma aplikācijas, ultraskaņa, TENS u.c.), palīgierīču lietošanas apmācība un treniņš u.c.

Pareizi piemeklētas, dozētas un pārraudzītas fiziskās aktivitātes ir būtiskas fizioterapijas metodes gan sirds un asinsvadu saslimšanu, gan cukura diabēta, gan aptaukošanās riska mazināšanā (jeb profilaksē). Ikdienas un brīvā laika aktivitātes lielākoties nodrošina pašreizējās veselības saglabāšanu, tomēr, lai panāktu būtiskus veselību uzlabojošus rezultātus, bieži vien nepieciešama lielāka slodzes intensitāte un regularitāte. Fizioterapeits var palīdzēt apgūt pareizi veikt aktīvus vingrojumus ar dažādu mērķi, kā mazināt ikdienas steigā radušos muskuļu un saišu saspringumu, uzturēt pietiekošu muskuļu spēku un garumu, kas vēlāk ļaus izvairīties no diskomforta, sāpēm un locītavu problēmām. Arī savlaicīgi skolas vecuma bērnam konstatēti un koriģēti stājas traucējumi, muskuļu spēka un izturības nepietiekamība ļautu izvairīties no nopietnāku un dzīves kvalitāti ietekmējošu problēmu attīstības vēlākā vecumā. Adekvātas fiziskās aktivitātes un relaksācijas pasākumi ir viena no veselību veicinošo pasākumu pamata sastāvdaļām. Fizioterapijas metodes var veiksmīgi izmantot dažādu saslimšanu un traumu ārstēšanas un rehabilitācijas procesā

 

Kādos gadījumos var palīdzēt fizioterapeits?
  • pie dažādām kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām, piemēram, locītavu artrozes, reimatoīdais poliartrīts, dažādas mugurkaula saslimšanas;
  • pēc traumām un/vai operācijām, ja ir sāpes, diskomforts, kustību ierobežojumi vai nespēja veikt ikdienas aktivitātes;
  • pie nervu sistēmas saslimšanām un traumām, piemēram, galvas smadzeņu asinsrites traucējumu (insulta) sekas, bērnu cerebrālā trieka, muguras un galvas smadzeņu traumatisku bojājumu sekas, polineiropātijas, līdzsvara traucējumi, galvas reiboņi;
  • pie sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanām, piemēram, atveseļošanās periodā pēc miokarda infarkta un pēc dažādām sirds operācijām;
  • pie elpošanas sistēmas saslimšanām, piemēram, bronhiālā astma, hronisks bronhīts u.c.
  • pēc diagnosticētas onkoloģiskas saslimšanas - jau no diagnozes uzstādīšanas brīža ārstēšanas un atveseļošanās posma laikā;
  • mazināt psihiskās veselības traucējumus, piemēram, trauksmi, depresiju, hronisku sāpju gadījumos;
  • uzlabot un pielāgot darba vidi;
  • grūtnieču un jauno māmiņu veselības veicināšana, kā arī harmoniskas mazuļu attīstības veicināšana;
  • pie saslimšanām, kas nopietni ietekmē un ierobežo ikdienas aktivitāšu un/vai darba pienākumu veikšanu (piemēram, multiplā skleroze, cukura diabēts, aptaukošanās);
  • veselības veicināšanas, stiprināšanas un saslimšanu profilakses nolūkos.
Kur un kādus pakalpojumus sniedz fizioterapeits?

Ar plašāku informāciju par valsts apmaksātiem medicīniskās rehabilitācijas, tajā skaitā - fizioterapijas, pakalpojumiem aicinām iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Gadījumos, kad persona saņem maksas fizioterapijas pakalpojumus, būtiski ir pievērst uzmanību tam, vai ārstniecības iestāde, kurā tiek sniegti pakalpojumi, ir reģistrēta Veselības Inspekcijas Ārstniecības iestāžu reģistrā.

Ja ārstniecības iestāde ir reģistrēta, tad maksājumu apliecinošo dokumentu par saņemto fizioterapijas pakalpojumu (kvīti, čeku u.c.) Jūs varat pievienot attaisnotajiem izdevumiem par ārstnieciskajiem pakalpojumiem, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā vai iesniegt apdrošinātājam (ja jums ir veselības apdrošināšana) daļējai vai pilnīgai apmaksai.

Atcerieties - patstāvīgi nodarboties ar ārstniecību (tajā skaitā, sniegt pakalpojumus kā pašnodarbināts fizioterapeits) atļauts sertificētām ārstniecības personām kuras pakalpojumu sniedz reģistrētā ārstniecības iestādē.

Informācija par fizioterapieta darba vietu un to vai speciālistam ir kvalifikāciju apliecinošs sertifikāts pieejama Veselības inspekcijas mājaslapā.

Attēls
kur sastapt ft
Attēls
kur sastapt ft2
Attēls
kur sastapt ft3
Attēls
kur sastapt ft4
Attēls
kur sastapt ft5
Par to kā saņemt valsts apmaksātu vai maksas fizioterapijas pakalpojumu, un kādos gadījumos  nepieciešams nosūtījums no ārsta - pārskatāmi un shematiski:
Attēls
kur sastapt ft1