Vispasaules fizioterapijas diena 2019. gada 8. septembris

  2019. gada septembrī jau vienpadsmito gadu Latvijā tiks atzīmēta 

Vispasaules Fizioterapijas diena

Hroniskas sāpes un fizioterapijas iespējas!

  

Jau 11. gadu Latvijā atzīmējam Vispasaules fizioterapijas dienu. Katru gadu Latvijas Fizioterapeitu asociācija kopā ar Vispasaules Fizioterapeitu konfederāciju vērš sabiedrības uzmanību uz kādu aktuālu, ar veselības stāvokli un dzīves kvalitāti saistītu problēmu un fizioterapijas iespējām tās mazināšanā. Šī gada Vispasaules Fizioterapijas dienas tēma ir Hroniskas sāpes un fizioterapijas iespējas. 

   Kas ir hroniskas sāpes?

  Hroniskas sāpes ir sāpes, kas turpinās ilgāk par 3 mēnešiem un saglabājas pēc laika, kas normālos apstākļos nepieciešams, lai audi atveseļotos. Ja sāpes saglabājas ilgstoši, tās ietekmē gan cilvēka fizisko ķermeni, gan psihoemocionālo labsajūtu, gan sociālās un sabiedriskās aktivitātes. Sāpes ieilgst, jo izveidojas pārmērīgs jutīgums pret uztvertajiem draudiem par iespējamo ievainojumu, neskatoties uz audu bojājuma neesamību - daudz ātrāk tiek iedarbināta “trauksmes sistēma”. Hronisku sāpju uzturēšanai lielu pienesumu var dot paša cilvēka uzskati. Ir noskaidrots, ka cilvēki ar negatīvu pārliecību par sāpju norisi un atveseļošanās iespējām, atzīmē lielāku sāpju intensitāti un funkcionālos ierobežojumus. Bažas un pārmērīga piesardzība noved pie izvairīšanās no fiziskām aktivitātēm, bet tas nelabvēlīgi ietekmē ķermeni, kas var pastiprināt sāpju sajūtu. Veidojas tāds kā apburtais loks, kur savu ieguldījumu dod kā ķermenis, tā psihe un vide.

   Kā var palīdzēt fizioterapeits? 

 Cilvēkiem ar hroniskām sāpēm fizioterapija palīdz attīstīt prasmes, kas nepieciešamas, lai pārvaldītu savu veselību, veicinātu aktīvāku ikdienu un uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Fizioterapeits palīdzēs saprast kā pie sāpēm darbojas “trauksmes sistēma”, kas hronisku sāpju gadījumā bieži vien ir bojāta un tiek iedarbināta pārāk viegli (arī bez reāla apdraudējuma).  Fizioterapeits palīdzēs mazināt bailes, kas saistās ar sāpēm un izskaidros kā ilgtermiņā izveidot un nostiprināt pārliecību par savu ķermeni un kontroli pār sāpēm - iesaistoties aktivitātēs no kurām izvairāties, jo tās uzskatāt par apdraudošām vai sāpīgām vai ko vienmēr vēlējāties uzsākt, bet pietrūka drošības sajūtas.   Papildus fiziskajām aktivitātēm un aktīviem vingrojumiem, fizioterapeiti izmanto tādas metodes kā izglītošanu par sāpēm, pašpalīdzības stratēģijas, uzvedības maiņu, aktivitāšu sabalansēšanu, miega higiēnu, relaksāciju un citas. 

   Aktivitātes var palīdzēt tikt galā ar hroniskām sāpēm, jo tās saglabā lokanību un kustīgumu, labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību,  palielina un uztur muskuļu spēku, uzlabo garastāvokli un vispārējo labsajūtu, veicina pārliecību iesaistīties aktivitātēs, palīdz atgūt kontroli pār savu dzīvi un mazina baiļu sajūtu. Terapeitiski vingrojumi ir iekļauti visās vadlīnijās par hronisku sāpju ārstēšanu - jautā savam fizioterapeitam, vingrojumu ekspertam!

   Fizioterapeiti ir eksperti, kas palīdz attīstīt un uzturēt cilvēku spēju brīvi kustēties un pārvietoties visa mūža garumā. Ar padziļinātu izpratni par to kā veidojas kustības cilvēka ķermenī un, kas ir kustību ierobežojošie faktori, viņi veicina kustīguma, neatkarības un labsajūtas atjaunošanu. Fizioterapeiti ārstē un novērš problēmas, kas rodas sāpju, dažādu saslimšanu un nespējas gadījumos, sporta un darba traumu gadījumos, palīdz risināt problēmas, kas rodas līdz ar novecošanu vai mazkustīgu dzīvesveidu. Fizioterapeiti savu izglītošanos turpina visa mūža garumā, regulāri apmeklējot tālākizglītības pasākumus - seminārus, praktiskas meistarklases un kursus, kas nozīmē, ka viņi ir informēti par jaunākajiem sasniegumiem zinātnē un praksē.

   Svinot Vispasaules fizioterapijas dienu, Latvijas Fizioterapeitu asociācija organizē konferenci, kas paredzēta profesionāļiem. Šī gada konferences tēma ir HRONISKI FUNKCIONĒŠANAS TRAUCĒJUMI FIZIOTERAPIJĀ. Konferencē vēršam uzmanību uz fizioterapijas iespējām pacientiem ar hroniskām saslimšanām. Apzinot aktualitātes profesijā un jaunākās zinātniskās atziņas, izmēģinot dažādas praktiskas fizioterapijas tehnoloģijas, atzīmēsim 11. Vispasaules fizioterapijas dienu Latvijā.  Kolēģi iegūs ne tikai iedvesmu, bet arī praktisku “rīku”, ko ņemt līdz un izmantot praksē.  

 

            

Informatīvā materiāla latviskā versija tapusi sadarbībā ar Dr.med., sert. FT Dainu Šmiti, fizioterapeitēm Ilzi Heizi un Madaru Umleju.

LFA valde
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

 

Go to top