Telerehabilitācija – attālinātās fizioterapijas iespējas, efektivitāte un pacientu pieredze.

Telerehabilitācija ir veids, kādā mēs kā veselības aprūpes speciālisti varam būt klātesoši saviem pacientiem arī esot fiziski attālināti šajā pārmaiņu pilnajā un neierastajā laikā, sniedzot attālinātu fizioterapijas pakalpojumu, kas atbilst pakalpojuma sniegšanas kvalitātes kritērijiem.

Lai efektīvi un veiksmīgi veiktu attālināta fizioterapijas pakalpojuma sniegšanu, speciālistiem nepieciešama padziļināta izpratne, prasmes un zināšanas par digitālajām tehnoloģijām, to izmantošanu praksē un fizioterapijas labas prakses nodrošināšanas standartiem. 

     Par tēmas aktualitāti, apskatot zinātniskos pierādījumus, kolēģe, fizioterapeite Alise Berga-Kirilova rakstā "Telerehabilitācija – attālinātās fizioterapijas iespējas, efektivitāte un pacientu pieredze'': "Mūsu rīcībā ir veids kā, rūpīgi izvērtējot katru gadījumu individuāli un, ņemot vērā pacienta perspektīvu, var turpināt sniegt kvalitatīvu fizioterapijas palīdzību, tādā veidā nodrošinot terapijas (tai skaitā izglītošanas, atbalsta, intervenču) nepārtrauktību."

Lai nodrošinātu kvalitatīvu un efektīvu attālinātu fizioterapijas pakalpojumu, izmantotu plašās pakalpojuma priekšrocības, Latvijas Fizioterapeitu asociācijas valde aicina Jūs iepazīties ar izstrādāto dokumentu:

''Attālināta fizioterapijas pakalpojuma sniegšanas kvalitātes kritēriji un rekomendācijas ieviešanai praksē.''

Raksti angļu valodā

2019. gada raksti angļu valodā:

 • Pasaules veselības organizācijas (WHO) vadlīnijas pediatrijā - Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age (lasi šeit).

2012. gada raksti angļu valodā:

 • Raksts - Pieejamās vadlīnijas par rehabilitāciju kardioloģijā - KNGF Guideline Cardiac Rehabilitation:
 • Raksts - Amerikas Fizikālās Terapijas asociācija izdevusi jaunas muguras lejas daļas sāpju vadlīnijas (lasi šeit)

 

2010. gada raksti angļu valodā:

 • Raksts - The Role of the Scapula in the Rehabilitation of Shoulder Injuries (lasi šeit)
 • Raksts - Nomenclature and Classification of Lumbar Disc Pathology (lasi šeit)
 • Raksts - International Organization of Physical Therapists in Womens Health (lasi šeit)

Informatīvie materiāli ''Hroniskas tendinopātijas''

Hroniskas sāpes bieži rada hroniskus funkcionēšanas traucējumus un ietekmē personas dzīves kvalitāti un labsajūtu ikdienā!

Viena no Vispasaules Fizioterapijas dienas tēmām, ar kuru iepazīstinājām Jūs konferencē ir HRONISKAS TENDINOPĀTIJAS. Pēc literatūras datiem, vismaz 30 procentos no gadījumiem, kad cilvēki vēršas pēc medicīniskās palīdzības saistībā ar muskuloskeletāliem traucējumiem, iemesls ir tendinopātija (Millar et al, 2017).   

Latvijas Fizioterapeitu asociācija izveidotā darba grupa sagatavojusi literatūras apskatu un informatīvu materiālu, apskatot fizioterapijas intervences nozīmi un efektīvākās terapijas tehnoloģijas. Izveidotā infografika palīdzēs sarunās ar personu.

Fizioterapijas tehnoloģiju ietekme hronisku tendinopātiju gadījumā - lasi šeit!!!

 

Informatīvie materiāli ''Psihiskā veselība un fizioterapija''

Pasaules Veselības organizācija psihisko veselību definē kā labklājības stāvokli, kad indivīds spēj īstenot savu potenciālu, tikt galā ar ikdienas stresu, produktīvi strādāt un dot ieguldījumu sabiedrībā. Laba indivīda un kopējā sabiedrības psihiskā veselība ir būtisks nosacījums stabilas, drošas un labklājīgas sabiedrības veidošanai.

Latvijas Fizioterapeitu asociācija  kopā ar Psihiskās veselības apakšgrupu ir izstrādājuši informatīvu materiālu, apskatot fizioterapijas intervences nozīmi, ietekmi un pielietošanas specifiku depresijas un trauksmes mazināšanā. 

Fiziskās aktivitātes trauksmes mazināšanai (literatūras apskats) - lasi  šeit. 

Fiziskās aktivitātes un treniņi depresijas simptomu mazināšanā (literatūras apskats) - lasi šeit.

Fiziskās aktivitātes un treniņi depresijas simptomu mazināšanā (video lekcija) - klausies šeit.

 

Papildus tika sagatavotas infografikas, kas uzskatāmā un viegli saprotamā veidā atspoguļo fizioterapijas intervences specifiskumu un ietekmi. 
Info grafiki paredzēti plašai izmantošanai, ar tiem varat dalīties elektroniskā vidē un printētā veidā izmantot savās prakses vietās!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ieskats ER-WCPT 4. Eiropas kongresā "Advancing physiotherapy: Demonstrating value and impact"

LFA valdes pārstāvis (sekretārs) Didzis Rozenbergs piedalījās:

ER-WCPT rīkotajā 4. Eiropas kongresā "Advancing physiotherapy: Demonstrating value and impact"

Kongress norisinājās šā gada 11. un 12. novembrī Liverpūlē (Apvienotajā karalistē).

Tā ietvaros tika prezentēts LFA veiktais pētījums par Latvijas fizioterapeitu viedokli attiecībā uz nozarei būtiskiem jautājumiem, šajā gadījumā plakāta prezentācijas veidā stāstot par fizioterapeitu uzskatiem par tiešās pieejamības jautājumu un faktoriem, kas to ietekmē.

Kongresa dienas kārtība noritēja paralēli risinot piecas galvenās tēmas:

 • Policy, Strategy and influencing
 • Research, Education and Practice
 • Practice in a Digital Age
 • Responding to changing Population Needs
 • Public Health, Prevention and Social Care
Lasīt tālāk ...

LFA seminārs 2016. gada 13. maijs

Latvijas Fizioterapeitu asociācijas seminārs
2016. gada 13. maijs

“Kardioloģisku pacientu rehabilitācija”

   Š.g. 13. maijā, piektdienas pēcpusdienā Biznesa augstskolas "Turība" telpās noritēja kārtējais Latvijas Fizioterapeitu asociācijas rīkotais seminārs,​​ kas šoreiz tika veltīts kardioloģiskās rehabilitācijas tēmai. Semināru apmeklēja vairāk kā 240 fizioterapeitu un citu interesentu. 

   Lai sniegtu ieskatu kardioloģisku pacientu aprūpes aktualitātēs, kā pirmais ar savu prezentāciju uzstājās profesors, kardiologs Vilnis Dzērve - Tāluts, kam sekoja rehabilitoloģes Sandras Semanes ziņojums par šobrīd spēkā esošām vadlīnijām kardioloģisku pacientu rehabilitācijā. Interesantas un praktiski noderīgas fizioterapeitu darbā bija sporta ārstes Sandras Rozenštokas un fizioterapeitu Daigas Pulmanes un Daces Rimicānes prezentācijas. Tika aktualizēta informācija gan par kardioloģisku pacientu novērtēšanas iespējām, novērtēšanā gūto rezultātu interpretāciju fizioterapeita praksē, gan par fizioterapiju un slodzes dozēšanu fizioterapeita ambulatorā praksē, gan arī par to, cik būtiski ir neaizmirst par iespējamām kardioloģiskām problēmām strādājot ar praktiski veseliem cilvēkiem, kā arī ar pacientiem, kuru pamatsaslimšanas diagnoze nav saistīta ar kardioloģiju.

Foto mirkļi:

        

Klīniskās vadlīnijas ''Muguras lejas daļas sāpes primārajā veselības aprūpē"

Rīgas Stradiņa universitātes Ģimenes medicīnas katedras vadlīniju izstrādes darba grupas izstrādātās klīniskās vadlīnijas:

 "Muguras lejas daļas sāpes primārajā veselības aprūpē" 1

    Vadlīnijas ir sistemātiski veidots un uz pierādījumiem balstīts atzinumu kopums un ieteikumi primārās veselības aprūpes speciālistiem muguras lejas daļas sāpju pacientu klīniskajai izmeklēšanai, ārstēšanai un medicīniskajai rehabilitācijai, ņemot vērā šī klīniskā fenomena komplekso un sarežģīto multifaktoriālo un polietioloģisko patoģenēzi. Katras nodaļas sākumā izcelta būtiskā informācija un ieteikumi, kuru pamatojums konkrētajā nodaļā tiek izskatīts detalizētāk.
   Diagnostikas nodaļā precizēti un apkopoti muguras lejas daļas sāpju riska faktori (saukti arī par „sarkano karogu” simptomiem), lai izslēgtu specifiskas un potenciāli bīstamas muguras slimības, kuru aprūpei nepieciešama atšķirīga taktika un ārstēšana. Vadlīnijās skaidrotie jautājumi pamato tālāko primārās veselības aprūpes ārsta rīcības taktiku par to, vai pacienta stāvoklis ir neatliekams un pacients jāhospitalizē nekavējoties, vai pacients jāhospitalizē un jāizmeklē tuvāko 24 stundu laikā, vai jāuzsāk pacienta padziļināta izmeklēšana ambulatori tuvāko nedēļu laikā.

◊ Vadlīniju nosaukums: Klīniskās vadlīnijas "Muguras lejas daļas sāpes primārajā veselības aprūpē"

◊ Vadlīniju izstrādātājs: Rīgas Stradiņa universitāte

◊ Vadlīniju reģistrēšanas datums un numurs datu bāzē: 25.02.2016. Nr. KV 01 - 2016

◊ Vadlīniju kopsavilkums

◊ Vadlīniju pilns teksts

◊ Vadlīnijās ietvertais apstiprināto ārstniecībai izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju saraksts 

 

1 www.vmnvd.gov.lv

Kopējais reģistrēto klīnisko vadlīniju saraksts Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē - apskati šeit.

Slimību profilakses un kontroles centra informatīvie materiāli

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC)  piedāvā iespēju saņemt bezmaksas drukātos informatīvos izdevumus par dažādām veselības veicināšanas tēmām (piemēram, veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes, atkarību profilakse, zīdīšana,  u.c.).

Aicinām Jūs izmantot iespēju saņemt SPKC izstrādātos drukātos materiālus, kurus ieteicams gan izvietot uzgaidāmajās telpās, gan izmantot darbā ar pacientiem un citur, kur šie materiāli  būtu lietderīgi. Īpaši SPKC vēlas uzsvērt, ka ir izstrādāts vingrošanas komplekss pamatu apgūšanai, muguras muskuļu stiprināšanai, rīta rosmei, senioriem un biroju darbiniekiem.

Vēlamies vērst Jūsu uzmanību, ka SPKC mājas lapas sadaļā "Informatīvi izdevumi":
https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-izdevumi/informativi-izdevumi/ ir iespēja plašāk iepazīsties ar SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem.

 

 • Informatīvos materiālus var saņemt Slimību profilakses un kontroles centrā (Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas teritorijā Duntes ielā 22) 206. kabinetā.
 • Kontaktpersona un informācija izdales materiālu saņemšanai: Kristīne Šica, Slimību profilakses un kontroles centrs, tālrunis: 67387615 vai
  e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Page 1 of 2

Go to top