Vingrojumi, kas piemēroti cilvēkiem ar invaliditāti un traumām

Latviešu valodā pieejama Austrālijā izveidota
fizioterapijas vingrojumu mājaslapa

 

Latvijas Fizioterapeitu asociācijas apakšgrupa ''Traumatoloģija un ortopēdija fizioterapijā'' veikusi Austrālijas kolēģu izstrādātas mājas lapas tulkošanu latviešu valodā.


Paldies, kolēģēm
: Annai Davidovičai, Annijai Ozolai, Evitai Bolei, Gunai Semjonovai, Martai Līgai Rikai, Olgai Daņiļevičai, Rūtai Zīlei, Santai Dreimanei, Zandai Fišerei, par tulkojumu!

Tagad tā brīvi pieejama arī latviešu valodā!

 

https://www.physiotherapyexercises.com/ vietnē pieejami vairāk kā 1000 fizioterapijas vingrojumi, kas piemēroti cilvēkiem ar invaliditāti un traumām. Uzdevumu skaits tiek papildināts un mainīts, balstoties uz jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem 1.

Vietnē, galvenokārt, pieejami vingrojumi, lai uzlabotu spēku, lokanību, kustību apjomu un vispārēju fizisko sagatavotību. Priekšplānā izvirzot vingrojumus, kurus pacients var veikt pats patstāvīgi, bez fizioterapeita vai aprūpētāja palīdzības.


Šīs vietnes mērķi:

 1. Nodrošināt bezmaksas izglītojošus resursus. Šī vietne sniedz iespēju smelties idejas praksē.
 2. Apkopo pieredzējušu fizioterapeitu ārstēšanas stratēģiju un metodes.
 3. Nodrošina līdzekļus, ar kuru palīdzību var dokumentēt izstrādātas ārstēšanas un apmācību idejas.
 4. Piedāvā fizioterapeitiem un citiem funkcionālajiem speciālistiem vienkāršu veidu, kā sastādīt personalizētas vingrojumu programmas saviem klientiem/pacientiem.


Kā norāda Lambert et al., pacienti, ar muskuloskeletālās sistēmas patoloģijām, labāk ievēro patstāvīgu mājas vingrojumu rutīnu, ja vingrojumi izstrādāti https://www.physiotherapyexercises.com/ aplikācijā un tiek sniegta atgriezeniskā saite, salīdzinot ar papīra formāta izdales materiāliem (Lambert et al., 2017)2


Lai iepazītos ar vietnes sniegtajām iespējām:

 1. Atver mājas lapu: https://www.physiotherapyexercises.com/;
 2. Labajā augšējā stūrī veic valodas maiņu, spiežot: LATVIAN;
 3. Izveido programmu: “Meklēt un izvēlēties vingrojumus Jūsu klientam”;
 4. Atlasi uzdevumus pēc atlases kritērijiem un aprakstiem;
 5. Spied: Izvēlēto vingrojumu gala versija: un nosūti pacientam/klientam izveidoto gala versiju. 
 6. Veido programmu arhīvus, veidojot savu lietotājkontu vai lieto programmu bez ielogošanās.


Sīkāku informāciju iespējams atrast: https://www.physiotherapyexercises.com/?Lang=Latvian


1
  Flynn, Allyson. "Media: Home exercise programs made effortless using the PhysioTherapy eXercises patient app." Journal of physiotherapy 64.2 (2018): 134-135.
2 Lambert, Tara E., et al. "An app with remote support achieves better adherence to home exercise programs than paper handouts in people with musculoskeletal conditions: a randomised trial." Journal of physiotherapy 63.3 (2017): 161-167.

Informatīvie materiāli un vadlīnijas ''Skriešanas uzsākšanai pēcdzemdību periodā''

 

Autori: Tom Goom, Gráinne Donnelly and Emma Brockwell.
Publicēts: 2019. gada martā.
Oficiāli apstiprināts: The Association of Chartered Physiotherapists in Sports and Exercise Medicine

Vadlīnijas medicīnas, veselības un fitnesa profesionāļiem ''Skriešanas atsākšana pēcdzemdību periodā'' - lejuplādē šeit.

Telerehabilitācija – attālinātās fizioterapijas iespējas, efektivitāte un pacientu pieredze.

Telerehabilitācija ir veids, kādā mēs kā veselības aprūpes speciālisti varam būt klātesoši saviem pacientiem arī esot fiziski attālināti šajā pārmaiņu pilnajā un neierastajā laikā, sniedzot attālinātu fizioterapijas pakalpojumu, kas atbilst pakalpojuma sniegšanas kvalitātes kritērijiem.

Lai efektīvi un veiksmīgi veiktu attālināta fizioterapijas pakalpojuma sniegšanu, speciālistiem nepieciešama padziļināta izpratne, prasmes un zināšanas par digitālajām tehnoloģijām, to izmantošanu praksē un fizioterapijas labas prakses nodrošināšanas standartiem. 

     Par tēmas aktualitāti, apskatot zinātniskos pierādījumus, kolēģe, fizioterapeite Alise Berga-Kirilova rakstā "Telerehabilitācija – attālinātās fizioterapijas iespējas, efektivitāte un pacientu pieredze'': "Mūsu rīcībā ir veids kā, rūpīgi izvērtējot katru gadījumu individuāli un, ņemot vērā pacienta perspektīvu, var turpināt sniegt kvalitatīvu fizioterapijas palīdzību, tādā veidā nodrošinot terapijas (tai skaitā izglītošanas, atbalsta, intervenču) nepārtrauktību."

Lai nodrošinātu kvalitatīvu un efektīvu attālinātu fizioterapijas pakalpojumu, izmantotu plašās pakalpojuma priekšrocības, Latvijas Fizioterapeitu asociācijas valde aicina Jūs iepazīties ar izstrādāto dokumentu:

''Attālināta fizioterapijas pakalpojuma sniegšanas kvalitātes kritēriji un rekomendācijas ieviešanai praksē.''

Raksti angļu valodā

2019. gada raksti angļu valodā:

 • Pasaules veselības organizācijas (WHO) vadlīnijas pediatrijā - Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age (lasi šeit).

2012. gada raksti angļu valodā:

 • Raksts - Pieejamās vadlīnijas par rehabilitāciju kardioloģijā - KNGF Guideline Cardiac Rehabilitation:
 • Raksts - Amerikas Fizikālās Terapijas asociācija izdevusi jaunas muguras lejas daļas sāpju vadlīnijas (lasi šeit)

 

2010. gada raksti angļu valodā:

 • Raksts - The Role of the Scapula in the Rehabilitation of Shoulder Injuries (lasi šeit)
 • Raksts - Nomenclature and Classification of Lumbar Disc Pathology (lasi šeit)
 • Raksts - International Organization of Physical Therapists in Womens Health (lasi šeit)

Informatīvie materiāli ''Hroniskas tendinopātijas''

Hroniskas sāpes bieži rada hroniskus funkcionēšanas traucējumus un ietekmē personas dzīves kvalitāti un labsajūtu ikdienā!

Viena no Vispasaules Fizioterapijas dienas tēmām, ar kuru iepazīstinājām Jūs konferencē ir HRONISKAS TENDINOPĀTIJAS. Pēc literatūras datiem, vismaz 30 procentos no gadījumiem, kad cilvēki vēršas pēc medicīniskās palīdzības saistībā ar muskuloskeletāliem traucējumiem, iemesls ir tendinopātija (Millar et al, 2017).   

Latvijas Fizioterapeitu asociācija izveidotā darba grupa sagatavojusi literatūras apskatu un informatīvu materiālu, apskatot fizioterapijas intervences nozīmi un efektīvākās terapijas tehnoloģijas. Izveidotā infografika palīdzēs sarunās ar personu.

Fizioterapijas tehnoloģiju ietekme hronisku tendinopātiju gadījumā - lasi šeit!!!

 

Informatīvie materiāli ''Psihiskā veselība un fizioterapija''

Pasaules Veselības organizācija psihisko veselību definē kā labklājības stāvokli, kad indivīds spēj īstenot savu potenciālu, tikt galā ar ikdienas stresu, produktīvi strādāt un dot ieguldījumu sabiedrībā. Laba indivīda un kopējā sabiedrības psihiskā veselība ir būtisks nosacījums stabilas, drošas un labklājīgas sabiedrības veidošanai.

Latvijas Fizioterapeitu asociācija  kopā ar Psihiskās veselības apakšgrupu ir izstrādājuši informatīvu materiālu, apskatot fizioterapijas intervences nozīmi, ietekmi un pielietošanas specifiku depresijas un trauksmes mazināšanā. 

Fiziskās aktivitātes trauksmes mazināšanai (literatūras apskats) - lasi  šeit. 

Fiziskās aktivitātes un treniņi depresijas simptomu mazināšanā (literatūras apskats) - lasi šeit.

Fiziskās aktivitātes un treniņi depresijas simptomu mazināšanā (video lekcija) - klausies šeit.

 

Papildus tika sagatavotas infografikas, kas uzskatāmā un viegli saprotamā veidā atspoguļo fizioterapijas intervences specifiskumu un ietekmi. 
Info grafiki paredzēti plašai izmantošanai, ar tiem varat dalīties elektroniskā vidē un printētā veidā izmantot savās prakses vietās!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ieskats ER-WCPT 4. Eiropas kongresā "Advancing physiotherapy: Demonstrating value and impact"

LFA valdes pārstāvis (sekretārs) Didzis Rozenbergs piedalījās:

ER-WCPT rīkotajā 4. Eiropas kongresā "Advancing physiotherapy: Demonstrating value and impact"

Kongress norisinājās šā gada 11. un 12. novembrī Liverpūlē (Apvienotajā karalistē).

Tā ietvaros tika prezentēts LFA veiktais pētījums par Latvijas fizioterapeitu viedokli attiecībā uz nozarei būtiskiem jautājumiem, šajā gadījumā plakāta prezentācijas veidā stāstot par fizioterapeitu uzskatiem par tiešās pieejamības jautājumu un faktoriem, kas to ietekmē.

Kongresa dienas kārtība noritēja paralēli risinot piecas galvenās tēmas:

 • Policy, Strategy and influencing
 • Research, Education and Practice
 • Practice in a Digital Age
 • Responding to changing Population Needs
 • Public Health, Prevention and Social Care
Lasīt tālāk ...

LFA seminārs 2016. gada 13. maijs

Latvijas Fizioterapeitu asociācijas seminārs
2016. gada 13. maijs

“Kardioloģisku pacientu rehabilitācija”

   Š.g. 13. maijā, piektdienas pēcpusdienā Biznesa augstskolas "Turība" telpās noritēja kārtējais Latvijas Fizioterapeitu asociācijas rīkotais seminārs,​​ kas šoreiz tika veltīts kardioloģiskās rehabilitācijas tēmai. Semināru apmeklēja vairāk kā 240 fizioterapeitu un citu interesentu. 

   Lai sniegtu ieskatu kardioloģisku pacientu aprūpes aktualitātēs, kā pirmais ar savu prezentāciju uzstājās profesors, kardiologs Vilnis Dzērve - Tāluts, kam sekoja rehabilitoloģes Sandras Semanes ziņojums par šobrīd spēkā esošām vadlīnijām kardioloģisku pacientu rehabilitācijā. Interesantas un praktiski noderīgas fizioterapeitu darbā bija sporta ārstes Sandras Rozenštokas un fizioterapeitu Daigas Pulmanes un Daces Rimicānes prezentācijas. Tika aktualizēta informācija gan par kardioloģisku pacientu novērtēšanas iespējām, novērtēšanā gūto rezultātu interpretāciju fizioterapeita praksē, gan par fizioterapiju un slodzes dozēšanu fizioterapeita ambulatorā praksē, gan arī par to, cik būtiski ir neaizmirst par iespējamām kardioloģiskām problēmām strādājot ar praktiski veseliem cilvēkiem, kā arī ar pacientiem, kuru pamatsaslimšanas diagnoze nav saistīta ar kardioloģiju.

Foto mirkļi:

        

Page 1 of 2

Go to top