Aktualitātes saistība ar Covid-19 (Informācija papildināta 01.04.2020.)

Aktualitātes saistība ar Covid-19

     Tā ka fizioterapeita darbs bieži saistīts ar ciešu kontaktu ar personām, LFA aicina izvērtēt savas profesionālās darbības norisi un iespējas maksimāli mazināt ciešu kontaktu. Izvērtējiet savas darba vides iespējas nodrošināt prevencijas pasākumus un strādāt droši! 


Informācija ambulatoru pakalpojuma sniedzējiem

     Ar 25. marta lēmumu un grozījumiem Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojumā Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" pilnā apjomā pieejami šeit: http://www.mk.gov.lv/lv/aktualitates/par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu (konsolidētā versija) valdība, kopā ar veselību ministriju nosaka papildus piesardzības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai. Veselības ministrija ir pieņēmusi lēmumu par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas ierobežojumiem gan valsts, gan privātajās ārstniecības iestādēs. No 27.marta ambulatori rehabilitācijas pakalpojumi jānodrošina personām ar akūtajā vai subakūtajā posmā, kurām šī pakalpojuma atlikšana var radīt invalidizācijas riskus un/vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos. Pārējo ambulatoro pakalpojumu sniegšana uz brīdi ir apturēta! 

 

     Veselības ministrija aicina speciālistus sniegt attālinātas konsultācijas  un nodarbības personām ar hroniskiem funkcionēšanas traucējumiem vai hroniskām saslimšanām. 

Veselības ministrijas ziņojums par pieņemto lēmumu: http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/6249_pacientu_un_arstu_drosibai_saistiba_ar_covid19_uz_laiku_iero/

Fizioterapija tiešsaistē:


Lai pieteiktos informācijas ievietošanai LFA mājaslapā attālināta pakalpojuma sniegšanai, aicinām aizpildīt pieteikums anketu šeit!!!


Uz fizioterapeita darbību vērsti Informatīvi materiāli no WCPT:


- Lai palīdzētu fizioterapeitiem efektīvi un kvalitatīvi strādāt digitālā režīmā (attālināti) WCPT, sadarbībā ar INPTRA, publicējuši ziņojumu par fizioterapijas prakse nodrošināšanu. Ziņojums šobrīd pieejams angļu valodā. 
REPORT OF THE WCPT/INPTRA DIGITAL PHYSICAL THERAPY PRACTICE TASK FORCE


- Telehealth Toolbox ir sagatavojis pamācību Kā lietot Telerehabilitāciju darbā ar pacientiem Covid-19 laikā. Ieteikumi un kodolīgi praktiski padomi kā sagatavot savu darbi vidi, par ko informēt personu un kā nodrošināt kvalitatīvu attālinātu fizioterapijas pakalpojumu. Telehealth Toolbox mājaslapā pieejama informācija par attālināta pakalpojuma nodrošināšanu, tos meklējiet sadaļā -  About.   


Izglītībai un profesionālajai izaugsmei


     Physiopedia piedāvā iespēju papildināt savas zināšanas par fizioterapeita lomu saistībā ar COVID-19, piedaloties bezmaksas tiešsaistes kursā: www.physiospot.com/physiopedia/covid-19-update-free-online-course/ 

     Kā arī, piedāvā 30 dienu bezmaksas piekļuvi Physioplus.

     Lai atbalstītu pedagogu studiju procesa nodrošināšanai tiešsaistē, WCPT pasniedzēju FB grupa, var būt noderīga platforma informācijas iegūšanai un apmaiņai.


LFA aicina būt atbildīgiem un sekot līdz Veselības ministrijas norādījumiem! 

     Plānojiet cilvēku plūsmu, sazinieties ar personām par plānoto pierakstu un iespējām to mainīt. 

     Ja pieņemat personas ar akūtām sūdzībām - mazgājiet rokas un aiciniet personas mazgāt rokas ierodoties uz nodarbību, veiciet dezinfekcijas pasākumus un nodarbības laiku un vietu, piedāvājiet iespēju nodrošināt nodarbību attālināti! Vēdiniet telpas! Pārliecinieties, vai persona, kas vēršas pie Jums pēc palīdzības nav bijusi ārvalstīs pēdējo 14 dienu laikā; ir veiksmīgi pavadījusi karantīnā 14 dienas un neuzrāda elpceļu saslimšanas simptomus vei paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Rūpējieties par personām no noteiktajām riska grupām!

     Atcerieties, ja arī Jūsu kabinetā vide ir droša, nokļūšana līdz kabinetam izmantojot sabiedrisko transportu ir mazāk kontrolējama un palielina risku saslimt ar Covid-19. 

     Pēc PVO sniegtās informācijas Covid-19 vīruss tiek pārnests starp cilvēkiem cieša kontakta laikā pilienu veidā. Cilvēki, kuriem ir vislielākais inficēšanās risks ir tie, kuri ir ciešā kontaktā ar personu, kam ir Covid-19 vīruss vai cilvēkiem, kas rūpējas par šīm personām. PVO uzsver, ka būtiska loma vīrusa izplatības mazināšanai ir preventīvu pasākumu veikšanai: 
     - bieža roku higiēnu! Ja rokas nav vizuāli netīras izmantot alkohola bāzes dezinfekcijas līdzekļus (20-30 sek.), ja rokas ir vizuāli netīras ar ziepēm un ūdeni, 40-60 sekundes;
Atcerieties par roku mazgāšanu paši un aiciniet cilvēkus, ierodoties praksē, nomazgāt rokas ar ziepēm!
     - pēc iespējas mazāk pieskarties sejai - acīm, degunam, mutei;
     - praktizēt klepošanas higiēnu - klepot vai šķaudīt elkonī vai salvetē, lai samazinātu pilienu izplatīšanos vidē vai virsū citām personām. Uzreiz pēc klepošanas vai šķaudīšanas nomazgāt rokas, atbrīvoties no salvetes;
     - izmantot elpošanas maskas, ja jums ir elpceļu saslimšanu simptomu, mazgāt rokas pēc maskas uzlikšanas/noņemšanas; 
     - ievērot sociālu distancēšanos (1m) no personām ar elpceļu saslimšanas simptomiem.1


Šeit pieejami SPKC informatīvie materiālu Jūsu un pacientu drošībai:: 
https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/770
Sekot līdz aktualitātei par COvid-19 ietekmi uz pasaules veselību un izplatību aicinām ticamos informācijas avotos: 

Pasaules Veselības organizācijas mājaslapa:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 

Slimību profilakses un kontroles centrā mājaslapa:
https://arkartassituacija.gov.lv/ 

Vispasaules Fizioterapijas konfederācijas mājaslapā: 
https://www.wcpt.org/news/Novel-Coronavirus-2019-nCoV

Informācija par to, kā mazināt vīrusa izplatību: 
https://www.ecdc.europa.eu/en/search?f%5B0%5D=diseases%3A2942


Savai drošībai! 


     Ja Jums ir bijis kontakts ar personu, kas atgriezusies no ārvalstīm un jūtat elpceļu saslimšanas simptomātiku, Centrālā laboratorija piedāvā iespēju veikt bezmaksas Covid-19 vīrusa testu veikšanu. 

 

     Centrālā Laboratorija nodrošina ārstniecības personām ar COVID - 19 raksturīgajiem simptomiem valsts apmaksātu izmeklējumu uz Covid - 19 saslimšanu. Lai pierakstītos MĀJAS VIZĪTEI, lūdzam zvanīt pa tālruni 200300062


Atbalsts no valsts! 


     Saeima ir pieņēmusi un valsts prezidents izsludina likumu: “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” Ar pilnu likumu varat iepazīties šeit: https://www.vestnesis.lv/op/2020/57B.1

     Likuma mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.

     Latvijas valdība sniedz atbalstu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Plašāk par aktuālo informāciju varat iepazīties zemāk esošajos linkos.  


Uzņēmējiem: 

     LR Finanšu ministrija, apkopotā veidā, sniedz informāciju par atbalstu uzņēmējiem! Plašāku informāciju meklē šeit: https://fm.gov.lv/lv/covid_19/atbalsts_uznemejiem/


Darbiniekiem: 

     LR Finanšu ministrijas informācija par atbalstu darbiniekiem: https://fm.gov.lv/lv/covid_19/atbalsts_darbiniekiem/

     Valdība apstiprina kritērijus dīkstāves pabalsta un nodokļu brīvdienu saņemšanai ikvienas nozares uzņēmumam.
Detalizētu informāciju lasiet šeit: https://www.mk.gov.lv/lv/aktualitates/valdiba-apstiprina-kriterijus-dikstaves-pabalsta-un-nodoklu-brivdienu-sanemsanai

    Aicinām meklēt risinājumu un sazināties ar VID par iespējām pieteikties atbalstam! Arī gadījumos, ja ienākumi par saimnieciskās darbības veikšanu  2019. gadā ir bijuši minimāli vai, iespējams, nav bijuši nemaz!

      Izsludinātais likums paredz virkni atbalsta pasākumu nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem!  Valsts Ieņēmumu Dienesta (VID) informatīvais materiāls, par iespējām pieteikties nodokļu atvieglojumiem un citiem atbalsta pasākumiem meklējiet šeit: https://www.vid.gov.lv/lv/covid-19


Bezmaksas psiholoģiskais atbalsts krīžu un konsultāciju centrā “Skalbes”

     Veselības ministrija informē, ka krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes” speciālisti piedāvā attālinātas (online) bezmaksas psiholoģiskā atbalsta konsultācijas medicīnas darbiniekiem un policistiem, kas ir nepieciešams saistībā ar darbu pastiprinātā, augstas spriedzes un izdegšanas riska režīmā.

Vairāk informācijas šeit: http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/6254_medicinas_darbiniekiem_un_policistiem_pieejams_bezmaksas_psi


LFA valdes aktualitāte biedriem!


!
LFA atkārtotā biedru kopsapulce - ņemot vērā valsts izsludināto ārkārtējo situāciju LFA biedru atkārtotā kopsapulce tiek pārcelta uz š.g. 9. maiju. (Turpmāka precīzāka informācija būs pieejama LFA mājaslapā www.fizioterapeitiem.lv)


!
Par fizioterapeitu resertifikāciju:

     Ņemot vērā faktu, ka daļa no plānotajiem tālākizglītības pasākumi tiek atcelti vai pārcelti uz vēlāku laiku, LFA kopā ar sertifikācijas komisiju ir izstrādājusi priekšlikumus resertifikācijas nodrošināšanai. Ja nav iespējams savlaicīgi sakrāt nepieciešamo tālākizglītības punktu skaitu, ārkārtas situācijas laikā, fizioterapeiti drīkstēs iesniegt resertifikācijas dokumentus, neievērojot Ministru Kabineta noteikumos noteiktu termiņu - 3 mēnešus pirms resertifikācijas. Šis termiņš tiek pagarināts un dokumenti ir jāiesniedz 2 nedēļas pirms resertifikācijas. Dokumentiem ir jābūt korekti aizpildītiem un jāiesniedz sertifikācijas komisijai līdz esošā fizioterapeita sertifikāta derīguma termiņa beigām!


Tālākizglītības pasākumu organizēšana un pieteikšanās TIP piešķiršanai paliek iepriekšējā kārtībā. Aicinām tālākizglītības pasākumu veidotājos pēc semināra/kursu norises nodrošināt atgriezeniskās saites iegūšanu no dalībniekiem (tests, refleksija, u.c.). Atgriezeniskās saites iegūšana nepieciešama, lai pārliecinātos par tālākizglītības pasākuma dalībnieku piedalīšanos un zināšanu apguvi, kas ir jebkura šāda veida pasākuma mērķis. 


! Ja Jums ir jautājumi, nepieciešams atbalsts vai papildus informācija un LFA valde var palīdzēt, aicinām ar mums sazināties! Atcerieties, ka ''mēs nedzīvojam uz vientuļas salas''!

1 Rational use of personal protective equipment (PPE) for coronavirus disease (COVID-19) WHO 19.03.2020
2 Informācijas ņemta un tās izplatīšana saskaņota ar Centrālo laboratoriju
2 https://fm.gov.lv/lv/aktualitates/jaunumi/61900-saeima-apstiprina-vienotu-likumu-visiem-pasakumiem-covid-19-izplatibas-ierobezosanai

Ar veselīgiem sveicieniem!
LFA valde

 

Go to top